صنایع غذایی از جمله صنایع مولد و استراتژیک به شمار می‌رود که نقش مهمی در خودکفایی کشور و ایجاد ارزش افزوده محصولات کشاورزی بر عهده دارد. از بین مواد غذایی متفاوت ماکارونی به دلیل غنی بودن از کربوهیدرات‌های پیچیده و مقادیر کم سدیم و چربی،  هم‌چنین به جهت اقتصادی بودن مورد توجه بوده و از این رو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از میان شرکت‌های مختلف تولید کننده ماکارونی، زر ماکارون با بیش از بیست سال سابقه به  عنوان یکی از برترین‌های این صنعت در کشور شناخته می‌شود. در سال ۱۳۸۲ گروه توسعه صنعتی پژوهشی آرد زر  با تلاش متخصصان داخلی، اولین خط تولید آرد در کشور را راه اندازی کرد و در حال حاضر شرکت زر ماکارون بزرگ‌ترین تولید کننده انواع ماکارونی با آرد سمولینا است که با ارائه  الگوی مدیریتی و اجرایی نمونه، توجه ویژه به پژوهش و به کار‌گیری دانش روز در تولید بهترین و متنوع‌ترین محصولات در جایگاه نخست بازار داخلی قرار گرفته است.

 در سال‌های اخیر توجه خاصی به تولید غذاهای کاربردی (فراسودمند) شده است. هدف اصلی از تولید غذاهای کاربردی ارائه‌ی میکروارگانیسم‌ها یا ترکیبات مفید از طریق رژیم غذایی است. ماکارونی از جمله مواد غذایی است که با افزودن فیبر بیشتر، میکرارگانیسم‌ها یا انواع ویتامین‌ها می‌توان آن را به شکل غذایی فراسودمند به بازار عرضه کرد. به صورت کلی و از دید تغذیه‌ای انسان برای ادامه حیات علاوه بر اکسیژن، آب و کربوهیدرات‌ها، وابسته به اسیدهای آمینه‌ و اسید‌های چرب ضروری، املاح و ویتامین‌ها و باکتری‌های مفید است. استفاده از این نوع اقلام غذایی و یا استخراج عصاره آن‌ها برای استفاده در صنایع غذایی رویکرد جدیدی است که در مجموع غذاهای فراسودمند نامگذاری شده‌اند.

این تصور که مواد غذایی می‌توانند به عنوان دارو استفاده شوند اولین بار توسط پدر طب، بقراط مطرح شد. غذاهای فراسودمند موضوع روز جهان و یکی از رو به رشدترین گروه‌های مواد غذایی به شمار می‌آید. غذاهای فراسودمند افزون بر ارزش تغذیه ای پایه، دست کم دارای یک خاصیت مشخص و به اثبات رسیده‌‎ی ارتقا دهنده سلامتی، پیشگیری کننده و یا کاهش دهنده بیماری هستند،  یکی از راه‌هایی که در آن مواد غذایی برای رسیدن به غذاهای کاربردی اصلاح می‌شوند افزودن پروبیوتیک‌ها یا باکتری‌های مفید است، که موجب عملکرد بهتر دستگاه گوارش، حذف سموم تولید شده در بدن و تولید برخی ویتامین‌ها است.

فیبر از جمله موارد دیگری است که در این راستا استفاده می‌شود. مصرف فیبر در نیم قرن اخیر به عنوان یکی از اجزای اصلی غذاهای فراسودمند مورد توجه قرار گرفته است. فیبرهای رژیمی به عملکرد بهتر دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدن کمک نموده و درکنترل وزن و دیابت تاثیر مثبت دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهند مصرف ۳۰ گرم فیبر در روز می‌تواند اثرات سلامت بخش داشته باشند. در کانادا در صورتی که یک وعده غذایی دارای ۴،۲ و ۶ گرم فیبر باشد به ترتیب، دارای فیبر، غنی از فیبر و بسیار غنی از فیبر خوانده می‌شود. (A Schaech, 2004) سبوس گندم مهم‌ترین منبع فیبر محسوب می‌شود که محصولی ارزان و در دسترس است. سبوس گندم نه تنها منبع فیبر، بلکه غنی از مواد تغذیه‌ای عمده می‌باشد. از جمله مزایای مصرف فیبر رژیمی کاهش چربی و فشار خون، تعدیل وزن بدن، کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، سینه، پروستات، کاهش خطر بیماری‌های قلبی، دیابت و یبوست می‌باشد. که زر ماکارون از چندی پیش ماکارونی‌های سبوس دار را تولید و در بازار ارائه کرده است. افزون بر نوع سبوس‌دار ماکارونی با فیبر نیز تولید شده است که مناسب افرادی است که رنگ تیره نوع سبوس‌دار را ترجیه نمی‌دهند.

در پایان باید گفت هدف از تالیف و تدوین چنین مقالاتی توسط تیم علمی پژوهشی زر ماکارون افزایش آگاهی افراد در رابطه با انواع مواد غذایی است تا بتوانیم با آموزش صحیح الگوی غذایی سالم را نهادینه کنیم.  با این امید که غذای سالم به انتخاب همیشگی جامعه تبدیل شود.