بازدید معاون وزیر از گروه صنعتی زر

گروه صنعتی و پژوهشی زر: معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در بازدیدی که کارخانجات گروه صنعتی و پژوهشی زر با اشاره به توسعه قابل توجه صنایع غذایی کشور در سالهای اخیر، گفت: در حال حاضر صنایع غذایی نسبت به صنایع دارویی کشور خودکفاتر شده است.

دکتر غلامرضا اصغری خاطر نشان کرد: قسمت عمده مواد اولیه صنایع غذایی در کشور تهیه می‌شود و خوشبختانه تنوع تولید می تواند همه محصولات مورد نیاز مردم را پوشش دهد، درحالیکه در حوزه تولید دارو محدودیت ها بیشتر است.

وی گفت: زرماکارون به عنوان صنایع غذایی پیشرو مطرح است و دارای محصولاتی با کیفیت شناخته شده و تکنولوژی مدرن می باشد که نکته قابل توجه آن است که به محصول نهایی بسنده نکرده و از فناوریهای جدید صنایع غذایی برای تولید محصولات بهره گرفته است و تنها در صنعت ماکارونی ورود نکرده و در دیگر صنایع غذایی نیز ورود خوبی داشته است.

اصغری افزود: این مجموعه با بکارگیری علم جدید تولید فرکتوز و گلوکز از ذرت را با آخرین تکنولوژی روز دنیا در دستور کار قرار داده است.

وی هدف از این بازدید را بررسی مشکلات و چالش های تولیدکنندگان صنایع غذایی و تسهیل مسائل مربوط به حوزه سازمان غذا و دارو بیان کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر لزوم تسهیل روند ارتقاء کیفیت محصولات غذایی عنوان کرد: در این صورت تولید کنندگان می توانند محصولات جدیدی را تولید کنند که قابلیت کمک به سایر صنایع داخلی را نیز دارد.

وی ادامه داد: ما به صنعت داخلی و این مجموعه افتخار می کنیم چرا که وسعت صنعت این واحد قابل توجه است و محصولاتی که تولید می شود علاوه بر تامین بازار داخلی، بازارخارجی و صادراتی خوبی داشته است.

دکتر اصغری با اشاره به وضعیت صنایع غذایی در شرایط تحریم، عنوان کرد: آنچه برای ما مهم محسوب می شود، این است که در شرایط ویژه ای که کشور در آن قرار دارد صنایع داخلی در حوزه غذا و دارو از شرایط جدید متاثر نشوند و به تولید خود ادامه دهند تا مردم مطمئن باشند که نیاز کشور در این موارد تامین می شود.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بیشتر مسائل تولیدکنندگان صنایع غذایی درمورد آیین نامه ها و فرآیندهای اداری و نظارتی است، اظهار کرد: برخی از این آیین نامه ها مربوط به گذشته است، درحالیکه محصولات جدید با فرایندها و روش های کنترلی جدیدتر تولید می شود‌ بنابراین قوانین و مقررات نیز باید به تناسب نیاز صنایع غذایی به روز شود.

مدیرکل فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو نیز با بیان اینکه گروه صنعتی زر جز صنایع پیشرو در جهت ارتقا سطح کیفی محصولات و ایمنی موادغذایی است، هدف از این بازدید را بررسی وضعیت صنایع در شرایط به وجود آمده و تحریم های ناجوانمردانه بیان کرد.

وحید مفید افزود: در این بازدیدها چگونگی کمک به این واحدها بررسی میشود که با قوت و قدرت فعالیت داشته باشند تا ما مشکل و چالشی در تامین مواد غذایی سالم و کیفی برای مصرف کنندگان نداشته باشیم.

وی نسبت به پیگیری دغدغه های صنایع غذایی در این سازمان قول مساعد داد.

مفید با اشاره به اینکه  سازمان غذا و دارو نسبت به تسهیل شرایط تولید این صنایع قول مساعد داده است، گفت: در حوزه مسئولیت خود پیگیر راهکارهایی خواهیم بود تا تولید محصولات غذایی با دغدغه کمتری دنبال شود.

مدیرکل فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: برخی از مشکلات فعالان صنایع غذایی در حوزه اخذ مجوزها است که پیگیری خواهد شد، همچنین برچسب گذاری و محصولات تراریخته نیز از موضوعات مطروحه بود.

وی خاطرنشان کرد: بطورکلی مشکلات صنایع غذایی چندان پیچیده نیست و پیگیری خواهد شد و بسیاری از این معضلات قابل رفع است.

مفید گفت: کارخانه های گروه زر جزء صنایع غذایی موفق کشور هستند که مشکلات و چالش های آنها در روند بازدید بررسی شد.

وی افزود: این مجموعه سهم عمده ای از بازار صنایع غذایی را به خود اختصاص داده وهم در زمینه ماکارونی که از گذشته در آن فعالیت دارند اخیرا با راه اندازی پالایشگاه غلات فروکتوز و گلوکز تولید می کند و همچنین دکستروز دارویی را دنبال میکند که صحبت شد در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل فراورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: امیدواریم با تلاش صنعتگران در وهله اول و کمکها و حمایت ما در راستا و چارچوب قانونی شاهد شکوفایی صنایع باشیم که علاوه برخودکفایی کشور، نقشی هم در تولید و اشتغال خواهد داشت.

در پایان محسن امینی مدیر عامل عضو هیات مدیره  گروه صنعتی و پژوهشی زر با اشاره به اینکه محصولات زرماکارون برای اولین بار اخذ نشان ایمنی و سلامت را برای مواد اولیه درخواست می کند، گفت: محصولات جدید هایتک این کارخانه نشان ایمنی و سلامت را دریافت خواهند کرد.

وی چالش های صنایع غذایی را خود تحریمی عنوان کرد و افزود: تحریم های خارجی نمی تواند ما را دچار مشکل و بحران کند، بزرگترین معضل ما بروکراسی اداری و خود تحریمی است که در صورت رفع آن شرایط برای کار مهیا خواهدشد