معرفی گروه زر

کشور پهناور ایران می‌‏تواند در جایگاه یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تولیدکنندگان غذا در جهان قرار گیرد، زیرا از مزیت‌‏های بی‏نظیری برخوردار است که کمتر کشوری تمامی آن‌ها را یکجا دارد. این سرزمین کشتزارهای مستعد با آب و هوای مساعد برای تولید انواع محصولات کشاورزی دارد، در عرصه تجارت بین‏ المللی و منطقه‏‌ای از موقعیت استراتژیک برخوردار بوده که زیرساخت‏‌های حمل و نقل ریلی سراسری همراه با دسترسی مناسب به آب‏‌های بین‏‌المللی، می‏‌تواند آن را در شرایط بسیار موثرتری نیز قرار دهد. از سویی دیگر، برخورداری از دانش و فن‏اوری روز دنیا و نیروهای انسانی متخصص و با انگیزه رسیدن به این جایگاه را آسان‌ و در دسترس‌تر می‌سازد. مدیریتی برگرفته از خرد جمعی، کار تیمی، پای‏بندی به مسئولیت‏‌های اجتماعی و اعتماد به جوانان دانش‏ محور نیز به تحقق این امر می‌کند.

گروه زر با اعتماد به توان سرزمین خود و به پشتوانه ۳۰ سال حضور موثر بنیانگذارش، جناب آقای مرتضی سلطانی در عرصه‌های تولیدی و صنعتی، زیرساخت خود را در سال ۱۳۷۲ پایه‌ریزی و در سال ۱۳۷۷ محکم و استوار کار خود را در صنعت آغاز نمود. سپس در سال ۱۳۸۰ برای اولین بار در ایران خطوط تولید آرد سِمولینا را راه‏ اندازی کرد.

در عین حال همزمان با توسعه‌ی کارخانه آرد، واحد تولیدی پاستا، در سال ۱۳۸۴ راه‏ اندازی شد و توانست با تولید محصولاتی با کیفیت، سهم موثری را در بازارهای داخلی کسب کند به نحوی که طی ۵ سال ظرفیت تولید خود را همراه با افزایش تعداد خطوط، به میزان قابل توجهی ارتقاء داده است.

در واقع این گروه که در حال حاضر بزرگترین صادرکننده ایرانی انواع ماکارونی می‌‏باشد، در سکوی نخست صنعت ماکارونی ایران قرار گرفته و توانسته است با ایجاد فضای رقابتی در صنعت، به عنوان اولین تولیدکننده انواع ماکارونی و پاستا با آرد سِمولینا در ایران، نقش مهمی را در ارتقاء کیفیت تولیدات داخلی به عهده بگیرد. به نحوی که هم اکنون محصولات ماکارونی ایران قادرند هم‌تراز با برندهای معتبر جهانی در رقابت‏‌های بین‏‌المللی موفق و سربلند وارد شوند. از سوی دیگر این گروه توانسته است با افزایش تعداد سیلوهای غلات خود، بالاترین توان ذخیره‏ سازی یکجا در کشور را کسب کرده و با راه‏ اندازی ۵ خط تولیدی آرد نیز در مقام نخست بیشترین ظرفیت تولید یکجا انواع آرد ایران قرار گیرد.

مدیران و کارکنان جوان این گروه در راستای اجرای برنامه‌های توسعه‏‌ای خود و دستیابی ایران به جایگاهی شایسته‌تر در صنعت و تجارت غذا، پروژه احداث و راه‏ اندازی بزرگترین مجتمع کارخانجات فرآوری عمیق غلات کشور با ظرفیت ۴ میلیون تن در سال و قابلیت دسترسی به شبکه حمل و نقل ریلی را آغاز نموده‌اند که شامل مجموعه‏‌های تولیدی انواع نشاسته، آرد، گلوتن، نان صنعتی، قند مایع، ماکارونی، کیک، کلوچه، بیسکوئیت، شیرینی، شکلات، غذای کودک، غلات پرک‏ شده، کورن فلکس و خوراک دام همراه با سیلوهای بزرگ ذخیره‏ سازی خواهد بود.

بیانیه مأموریت

شرکت زر ماکارون در زمینه‌ی تولید و عرضه‌ی انواع محصولات فرآوری شده غلات فعالیت می‌نماید. ما معتقدیم امنیت غذایی حق تمامی انسان‌هاست. لذا همواره تلاش می‌کنیم تا با استفاده از نیروی انسانی متخصص و متعهد، تکنولوژی روز دنیا، استفاده از بهترین مواد اولیه، بسته بندی استاندارد محصولات و با تکیه بر پویایی سازمانی در کمترین زمان، غذایی با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در دسترس تمامی مصرف‌کنندگان از هر طبقه اجتماعی قرار دهیم. همچنین با توسعه دانش، رعایت قوانین و مقررات زیست محیطی و بهداشتی، حفظ و توسعه نیروی انسانی شایسته، افزایش تولید و تنوع محصولات در کنار توجه به رشد پایدار در بازارهای داخلی و خارجی علاوه بر تکریم مشتریان و کارکنان، موجبات رضایت سهامداران و سایر ذینفعان سازمان را فراهم آوریم.

سند چشم انداز

ما در زرماکارون همواره می‌کوشیم با بهره‌گیری از آخرین یافته‌های علمی و فناوری‌های نوین، با تولید فرآورده‌های غذایی سالم و ایمن از غلات در کیفیت و کلاس جهانی، حضوری مقتدر و شایسته در بازارهای هدف داشته باشیم. براین اساس چشم انداز شرکت صنعتی زرماکارون تا پایان سال 1404 عبارت است از:

 • حفظ رتبه نخست بازار داخلی پاستا.
 • حفظ جایگاه صادر کننده ممتاز ملی در حوزه‌ی پاستا.
 • افزایش دامنه نفوذ برند در عرصه تجارت جهانی و در اختیار قراردادن محصولات در اقصی نقاط جهان.
 • توسعه مرزهای دانش در تولید مجموعه محصولات غذایی به پشتوانه نیروی انسانی متخصص و متعهد.
 • قرار گرفتن در بین شایسته‌ترین برندها نزد مصرف کنندگان نهایی صنعت غذا با حفظ و بهبود مستمر ایمنی، کیفیت و تنوع محصولات تولیدی.

خط‌مشی شرکت صنعتی زرماکارون

شرکت زرماکارون، در زمینه تولید و بسته‌بندی انواع محصولات فرآوری شده غلات در بالاترین سطح کیفیت، با نگرش توسعه فرهنگ مصرف غذای سالم، فعالیت می‌نماید.
این سازمان به‌منظور بهبود مستمر و مدیریت نظام‌مند کیفیت، ایمنی و سلامت غذایی، ایمنی و بهداشت حرفه‌ای، محیط‌زیست، شکایت و رضایت مشتریان اهتمام به استقرار استانداردهای بین المللی مرتبط نموده و محورهای زیر را در راستای حمایت از جهت گیری استراتژیک، سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است:

 1. خلق ارزش برای ذینفعان از طریق توسعه پایدار و تولید بهره‌ور انواع محصولات
 2. حفظ و ارتقاء سطح کیفیت، حفظ سلامت و ایمنی محصولات شرکت با کسب اطمينان از انطباق عملکرد با استانداردها و الزامات قابل کاربرد
 3. حفظ و ارتقاء سطح آگاهی، دانش و رضایتمندی کارکنان با اعتقاد بر محوری بودن آن‌ها در بهبود عملکرد سازمان
 4. پایبندی به رعایت ملاحظات زیست ‌محیطی و پیشگیری از آلودگی در تمامی فعالیتهای فعلی و برنامه های آتی سازمان
 5. حفظ سطح ایمنی ذینفعان در برابر حوادث از طریق فراهم آوری شرایط کاری ایمن و سالم، پیشگیری از وقوع آسیب و بیماری‌های ناشی از کار، حذف خطرات و کاهش ریسک های ایمنی و بهداشت حرفه ای
 6. حفظ و ارتقای سطح رضایت مشتریان با رسیدگی موثر و به موقع به نظرات و شکایات آنها و رضایت سنجی مستمر مشتریان

مدیریت شرکت زرماکارون ضمن تامین منابع موردنیاز، خود را متعهد می‌داند به‌منظور برآورده نمودن الزامات قابل کاربرد از جمله الزامات قانونی و مقرراتی، نهایت تلاش خود را بکار برده و در سایه مشورت و مشارکت کارکنان و با ایجاد ارتباطات مؤثر، تحقق اهداف در چهارچوب این خط مشی را عملی سازد

.

ارزش‌های سازمانی

با استفاده از روش مصاحبه و پرسشنامه، پرسشنامه‌ی باز در اختیار خبرگان قرار گرفت و نظرات ایشان اخذ شد. از این میان نظرات منطبق بر اصول علمی ارزش‌های سازمانی انتخاب شد و نظرات مشابه و مشترک با یکدیگر ادغام گردید تا نام‌گذاری مطابق با واقعیت‌های سازمانی به شرح ذیل انجام گیرد:

 1. خلاقیت و نوآوری
 2. مشتری مداری: در اولویت قرار داشتن خواسته‌های مشتری، رجحان بهترین بودن بر اولین بودن
 3. مسئولیت پذیری: پاسخگویی، تعهد، مسئولیت‌های اجتماعی
 4. شادی و سلامت: توجه به سلامت کارکنان، توجه به سلامت خانواده
 5. رقابت پذیری: سرعت در توسعه کسب و کار، چابکی سازمانی، نیروی انسانی پویا
 6. دانش محوری و یادگیری: تخصص گرایی، علم گرایی، پژوهش محوری و یادگیری
 7. کار تیمی: مشارکت سازمانی، خرد جمعی، کار گروهی، همدلی
 8. رفتار شهروندی-سازمانی: صداقت، احترام، صمیمیت، تعلق خاطر

مدیریت شرکت زرماکارون ضمن تامین منابع موردنیاز، خود را متعهد می‌داند به‌منظور برآورده نمودن الزامات قابل کاربرد از جمله الزامات قانونی و مقرراتی، نهایت تلاش خود را بکار برده و در سایه مشورت و مشارکت کارکنان و با ایجاد ارتباطات مؤثر، تحقق اهداف در چهارچوب این خط مشی را عملی سازد.

پایبند به مسئولیت‌های اجتماعی

این گروه در راستای تحقق اهداف توسعه پایدار و تامین نیروی متخصص در صنعت غذا اقدام به تاسیس مرکز آموزش‌های علمی کاربردی زر نموده است تا بتواند مسئولیت‌های اجتماعی خود را نیز به نحوی صحیح به انجام رساند. دانشجویان این مرکز می‏توانند ضمن فراگیری دانش تئوری، از امکانات و توانمندی‏‌های موجود در کارخانجات گروه زر برای افزایش توان مهارتی و کاربردی خود بهره بگیرند. مسلماً این افراد پس از فارغ ‏التحصیلی ‏قادرند با بهترین کارایی در صنایع تولیدی مرتبط مشغول به کار شود. علاوه بر این گروه صنعتی و پژوهشی زر در جهت توسعه امکانات بهداشتی که حق مسلم هر انسانی است، پروژه احداث و تجهیز بیمارستانی را در روستای قاهان از بخش خلجستان به اتمام رسانده است.

افتخارات

قطعاً دریافت ده‌ها نشان، گواهینامه و تندیس از سازمان‏‌های معتبر داخلی و خارجی و همچنین کسب نشان‏‌های استاندارد ملی و FDA همراه با تمامی گواهینامه‏‌های تضمین کیفیت مرتبط موید توان، شایستگی و کارایی این گروه صنعتی و پژوهشی می‌‏باشد مهمترین نشان‌ها و افتخارات گروه صنعتی پژوهشی زر در این‌سال‌ها عبارتند از:

 1. دارنده مدال افتخار صادرات در صنعت در سال 94
 2. صادر کننده ممتاز ملی در صنعت ماکارونی در سال های (93،92،91،90،89،88،87)
 3. دریافت 7 نشان سیب سلامت
 4. واحد نمونه صنعتی در سال های (89,87,86، 91,90,93و94)
 5. واحد نمونه ملی تحقیق و توسعه(87، 89، 90 و 91)
 6. کارآفرین نمونه در سال های (90,89,88, 92 ،93)
 7. کسب عنوان سرآمد صنعت ماکارونی ایران 1393و 1394
 8. واحد نمونه استاندارد در سال های (99،98،97،96،95،94،93،92،91،90،89،88،87،86)
 9. حامی حقوق مصرف کننده در سال های (98،96،94،93،92،91،90،89،88،87،86)
 10. دارنده لوح و تندیس امین الضرب از اتاق بازرگانی صنایع و معادن تهران در سال95
 11. دارنده لوح و تندیس برند برتر ملی و برند مورد اعتماد مردم از سازمان توسعه تجارت در سال 95
 12. دارنده گواهینامه حلال
 13. تقدیرنامه اشتهار به کیفیت یک ستاره از سازمان غذا و دارو در سال 89 و 90
 14. تقدیرنامه اشتهار به کیفیت دو ستاره از سازمان غذا و دارو در سال 91 و92 و 93
 15. تقدیرنامه اشتهار به کیفیت یک ستاره (جایزه ملی کیفیتINQA ) از سازمان ملی استاندارد در سال‌های 88، 89 و 90
 16. دارنده نشان IUI 5002 (دیاموند) از اتحادیه بین المللی اختراعات و نوآوری های صنعتی در سال 93
 17. دارنده جایزه طعم برتر از موسسه بین المللی طعم و کیفیت(ITQI) در سال های 2013,2012,2011 و 2014
واحد نمونه تولید ملی – سازمان ملی استاندارد ایران
واحد نمونه تولید ملی – سازمان ملی استاندارد ایران
واحد سرآمد صنعت ماکارونی
واحد سرآمد صنعت ماکارونی
تندیس امین الضرب
تندیس امین الضرب
واحد نمونه ملی – روز جهانی استاندارد
واحد نمونه ملی – روز جهانی استاندارد
جایزه ملی مدیریت مالی ایران
جایزه ملی مدیریت مالی ایران
برند ملی – سازمان توسعه تجارت ایران
برند ملی – سازمان توسعه تجارت ایران
مدال افتخار صادرات شرکت زرماکارون
مدال افتخار صادرات شرکت زرماکارون
حمایت از حقوق مصرف کننده
حمایت از حقوق مصرف کننده
سیب سلامت
سیب سلامت